Opublikowany przez: Familiepl
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko mamy, a WHO zaleca, aby do 6. miesiąca życia maluchy były karmione wyłącznie w ten sposób. Dziecku karmionemu piersią, nie trzeba dodatkowo podawać wody. Dotyczy to również maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym, pod warunkiem, że dziecko ma stały dostęp do mleka, a karmienia są efektywne – czyli zachowana jest fizjologia dziecka i dziecko przybiera na wadze.
Są jednak sytuacje, gdy dziecko może się odwodnić i warto wówczas zwiększyć częstotliwość karmienia, albo podać maluchowi wodę.
Gdy maluch nie chce pić samej wody, mamy polecają w sytuacjach tego wymagających np. odrobinę rozrzedzić mleko modyfikowane, dodając nieco więcej wody.
ZOBACZ TAKŻE: Pierwsze wakacje noworodka - o tym musisz pamiętać!>>
- w upalne dni, ale o obserwacji malucha,
- gdy zauważymy, że dziecko rzadziej i mniej siusia i wydala kał,
- sprawdzajmy, czy dziecko dobrze przybiera na wadze,
- ważne, aby dziecko regularnie budziło się na karmienie i efektywnie ssało, ale też miało stałe okresy aktywności,
- gdy przypuszczamy, że może być odwodnione (w trakcie upałów, biegunki czy infekcji). Dziecko może być wówczas ospałe, marudne, możemy tez sprawdzić skórę dziecka i zrobić test kapilarny.
Jesli podejrzewamy, że nasze dziecko jest odwodnione, poza obserwacją jego zachowania, możemy zrobić proste testy skórne. Dość silnym uściskiem należy zacisnąć i przytrzymać dwoma palcami płytkę paznokcia przez ok. 5 sekund tak, aby zbladła. Jeśli po puszczeniu jej w ciągu 2 sekund nie wróci ona do pierwotnego koloru może to oznacza to odwodnienie na poziomie umiarkowanym lub ciężkim. Jednym z objawów odwodnienia jest także utrata elastyczności skóry. Aby to sprawdzić, chwytamy skórę dziecka na przykład na przedramieniu lub grzbiecie dłoni pomiędzy palec wskazujący i kciuk, ściskamy i puszczamy. W ciągu dwóch sekund powinna ona wrócić do swojego poprzedniego kształtu, jeśli tak się nie stanie, może to oznaczać odwodnienie.
Odwodnienie dla małego dziecka może być skrajnie niebezpieczne, dlatego gdy je podejrzewamy, należy się skontaktować z lekarzem.
Starszym dzieciom regularnie oferujemy wodę do picia. Starajmy się wyrobić w dziecku zdrowe nawyki, dlatego przyzwyczajmy je do picia wody – nie soków, czy napojów słodzonych albo herbatek.
Dziecko ważące do 10 kg pije około 1000 ml na dobę. Maluch o wadze 15 kg, powinien pić 1250 ml wody na dobę. Jeśli są upały, dziecko więcej się rusza albo poci - wówczas powinno przyjmować więcej wody, niż zalecana norma.
CZYTAJ TEŻ >> Kiedy podać dziecku lek na goraczkę? Wyjaśniamy
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.